« Ožujak 2024 »

Ispis statistike od 2. 6. 2010.

PREMIJERA DOKUMENTARNO-IGRANOG FILMA "ISPOD RADARA"
Autor: Administrator , 12. 11. 2019.

Pozivamo sve zaposlenike i učenike Zrakoplovne tehničke škole Rudolfa Perešina na premijeru dokumentarno igranog filma "Ispod radara" koja će se održati u nedjelju 24.11.2019. u 12 sati u velikoj dvorani Vatroslav Lisinski u Zagrebu.

Svi zainteresirani neka se jave u ured pedagoginje najkasnije do utorka,19.11.2019. radi rezervacije mjesta (ulaznice se ne naplaćuju).

Više pod opširnije.

Svečanoj projekciji biti će nazočni protagonisti filma i pripadnici 1. Hrvatskog zrakoplovnog voda Osijek, Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, kao i drugi uzvanici i gosti.

U prilogu je  kratki sinopsis o filmu redatelja i scenariste te urednika dokumentarno igranog filma "ISPOD RADARA" Stipe Majića,( koji je producirao režirao i filmove "Srce Vukovara" i "Glavu dole ruke na leđa").

Film govori o hrabrim zrakoplovcima koji su osim par starih poljoprivrednih aviona imali samo znanje, volju, inovativnost i ljubav za Domovinu, te su se tim sredstvima suprotstavljali neusporedivo jačem neprijatelju.

(Sinopsis)

ISPOD RADARA je dokumentarni film koji obrađuje početak formiranja Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.

Nakon raspada Jugoslavije 1991. godine JNA daje rok hrvatskim pripadnicima ratnog zrakoplovstva da napuste vojsku. Unatoč strahu koji postoji zbog tog čina, dva najbolja pilota JNA, Marko Živković i Mirko Vukušić napuštaju vojsku i odlaze u Zagreb.

Istovremeno, hrvatska garda i policija zauzimaju vojarnu u Đakovu. Jedan od dragovoljaca, Željko Radoš, u vojarni pronalazi protuavionsku raketu – takozvanu „strijelu“. Nakon što Radoš sruši avion „Orao“ JNA vojske, u Đakovo dolaze Marko Živković i Mirko Vukušić. Vidjevši novu priliku kako se oduprijeti neprijatelju dolazi do formiranja „Samostalnog Zrakoplovnog Voda“ (SZV).

Situacija je takva da hrvatsko ratno zrakoplovstvo gotovo ne postoji. Suočeni s moćnom vojnom silom, ova će skupina zrakoplovaca pokazati nevjerojatnu snalažljivost, uhvativši se u koštac s prenamjenom poljoprivrednog zrakoplova u borbenu letjelicu. U nedostatku zrakoplova i opreme, prepušteni su vlastitim vještinama i jednim jedinim poljoprivrednim dvokrilcem iz 1960-tih godina.

Ovo je priča o pilotima koji su bez navigacijskih uređaja letjeli noću, prevozili ranjenike i izviđali neprijateljske položaje, priča o aviomehaničarima koji su pripremali poljoprivredne avione za napade na neprijateljske položaje, padobrancima koji su spuštali pomoć za Vukovarsku bolnicu, radio amaterima koji su izmislili kripto zaštitu za neometanu komunikaciju sa zapovjedništvom u Vukovaru, o tehničarima koji su u gotovo kućnoj radinosti izrađivali inicijalne bombe od plinskih boca – takozvane „bojler“ bombe.

Njihove isprva male akcije uskoro postaju ozbiljna prijetnja JNA. Naime, JNA vojska bila je pripremljena za veliki i tehnološki moderan rat te ih je posve iznenadio „amaterski“ pristup hrvatskih zrakoplovaca. Ponukani time, glavna komanda JNA nema izbora pa donosi odluku da se sa Kragujevačke tvornice oružja rakete KUB2 (protuavionske rakete na navođenje) prebace u Slavoniju.

Posljednji dio filma obrađuje zadnju akciju u kojoj dolazi do pogibelji Marka Živkovića i Mirka Vukušića.

Unatoč tragičnoj sudbini, ovi piloti su neprestano, u najtežim mogućim uvjetima podizali moral hrvatskim braniteljima i dali velik obol otporu kojeg je grad Vukovar pružao nezamislivo većoj sili.